On-Page SEO Nedir ?

SEO (Arama motoru optimizasyonu) stratejiniz temel olarak iki farklı başlık altında incelenebilir: On-Page (Sayfa İçi) SEO ve Off-Page (Sayfa Dışı) SEO. On-Page ve Off-Page SEO’nun her ikisi de sitede yapılacak SEO faaliyetlerinin başarısı için oldukça önemlidir. Sayfa İçi SEO; daha üst sıralarda yer almak ve arama motorlarında daha alakalı trafik kazanmak için ayrı ayrı web sayfalarını optimize etmek için yapılan işlemlerin tamamını ifade etmektedir.

On-Page (Sayfa İçi) SEO Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Sayfa içi SEO sıralama faktörleri, sayfanız için doğru bir şekilde optimize edilmişse arama motorlarının sıralama becerisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Sayfa İçi SEO’da arama motoru sıralamalarını etkileyen sayfadaki en büyük faktörler şunlardır:

  • Sayfanın İçeriği
  • Başlık Etiketi
  • URL
  • Görsel Alt Etiketleri

On-Page (Sayfa İçi) SEO ve Off-Page (Sayfa Dışı) SEO’nun Farkı Nedir?

On-Page (Sayfa İçi) SEO, sitenizin (veya sayfanızın) hangi konu hakkında olduğuna bakar.

Off-Page (Sayfa Dışı) SEO, sitenizin diğer siteler (veya sayfalar) karşısında ne kadar yetkili ve popüler olduğuna bakar.

Basitçe ifade etmek gerekirse; sitenizde yer verdiğiniz konular, içerikler, sayfa başlıkları, görseller büyük ölçüde On-Page(Sayfa İçi) SEO tarafından belirlenirken, arama sonuçlarındaki sıralamanız, web sitenize gelen trafik ise büyük ölçüde Off-Page (Sayfa Dışı) SEO’nun faktörleriyle belirlenir. Sayfa dışı SEO, Sayfa içi SEO’dan farklı olarak, site sıralamanızı iyileştirmek için başka web sayfalarına bağlıdır. Sayfa dışı SEO temel olarak başka sitelerle bağlantı kurma ile ilgilidir. Sayfa dışı SEO kapsamında yapılacak olan link building (diğer sitelerle bağlantı kurma yoluyla link inşası) faaliyetleri web sitenize gelen trafiği ve Google’daki konumunuzu artıracaktır.