Google AMP Nedir ?

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Google ve Twitter’ın ortaklaşa hayata geçirdiği bir projedir. Amacı adından anlaşılacağı üzere Mobil sayfaları hızlandırmaktır. Günümüzde 2020 itibariyle akıllı telefon kullanım oranının 5 Milyarı aşağacağı düşünülüyor. Ve yapılan araştırmalar bize 3 saniyeden geç açılan sitelerin %60 dolaylarında kullanıcı kaybettiğini gösteriyor. Artık sitelerin masaüstü kullanıcılardan çok mobil kullanıcılara hitap edecek şekilde tasarlamak gerekiyor. Mobil uyumluluk ve hız özellikle SEO açısından da siteniz için büyük bir katma değerdir.

Mobilden girdiğinizde sitelerin  yanında şimşek ikonu görürsünüz. Bu ikon bu sitenin AMP prensiplerine uygun olduğunu gösterir. Bu ikonlu mobil siteler genelde rakip sitelere göre daha hızlı çalışmaktadır ve SEO açısından da emsallerinin önüne geçen sitelerdir.

AMP kodlama sistemi kullanan siteler ön bellekte saklanır ve dolayısıyla daha çabuk bir şekilde kullanıcılara açılır.AMP bir başka faydası da hosting paketlerinizde trafiği çok yememesidir.

Sonuç olarak mobil sayfalarınızı AMP kullanarak hem SEO açısından avantaj kazanabilirsiniz.